Prozradíme vám, proč je kvalitní dětské kolo dobrá investice.
Výběr dětského kola nepodceňujte
Správný výběr dětského kola je naprosto klíčový faktor ve spokojených cyklistických začátcích vašeho dítěte. Naopak v případě nevhodného výběru můžete potenciálnímu cyklistovi kolo znechutit a na společné výlety ho tak budete dostávat jen velmi těžko. Pojďme se tedy podívat na to nejdůležitější, co by nás při volbě dětského kola mělo zajímat.
Hmotnost kola je základ
Nejdůležitějším kritériem je bezpochyby hmotnost kola. Čím je dětské kolo lehčí, tím je pro vaše dítě snáze ovladatelné a lépe se mu překonávají kopce a další překážky. Navíc je to velká výhoda i pro vás, protože když se malý cyklista rozhodne, že už nechce pokračovat, budete při cestě domů rádi za každé kilo dolů. Z těchto důvodů se raději vyhněte levným kolům z obchodních domů.
Naprostá většina dětských kol se vyrábí z lehkého hliníku a u prověřených značek, jako jsou například Woom, Kubikes, Rascal Bikes nebo Frog, se hmotnost dostane i pod 7 kilogramů. Tato kola jsou vyrobena na míru potřebám malých dětí, které ocení kolo hlavně co nejlehčí, aby se jim co nejsnáze ovládalo a nejlépe se na něm naučily jezdit.
Některá levnější kola bývají dodávána s předem namontovanými blatníky a jinými doplňky z těžkých materiálů, které mohou na hmotnosti kola přidat i 2 kila navíc. Určitě je lepší pořídit tyto doplňky zvlášť od zavedených výrobců specializujících se na dětská kola, kteří z hlediska hmotnosti a použitých materiálů podřizují vše potřebám dětí. Blatníky tak například vyrábí z lehkých plastů, nikoliv z ocelového plechu a podobně.
Kvalitní hliníková dětská kola se dostanou i pod 7 kilogramů
V neposlední řadě hmotnost závisí také na použitých komponentech, jako jsou odpružené vidlice, kotoučové brzdy a další. Ve většině případů jsou u nejmenších dětských kol odpružené vidlice a kotoučové brzdy zbytečnou zátěží, jejichž výhody není malý cyklista schopen naplno využít. Tyto pokročilé komponenty začínají dávat smysl až od 24“ kol, když vidíte, že si váš potomek užívá jízdu hlavně v terénu, a odpružení a lepší brzdy mu tím pádem dopřejí lepší požitek z jízdy. S touto výbavou ale musíte počítat jak s vyšší hmotností, tak vyšší cenou.
Balanční kolečka, ano nebo ne?
Další potenciální zátěží mohou být přídavná balanční kolečka. Mnoho rodičů po nich automaticky sahá, ale kromě hmotnosti navíc, kterou s sebou přináší, mohou být i kontraproduktivní při samotném učení jízdy na kole. Děti se nenaučí správně držet rovnováhu, protože to kolečka zkrátka budou dělat za ně. Také to může zpomalit celý proces učení, protože děti často nebudou chtít kolečka sundat kvůli svému pohodlí. Na trénink rovnováhy je ideální začít na odrážedle, ze kterého je přesun na malé kolo mnohem jednodušší a v ideálním případě nebudete kolečka vůbec potřebovat.
Začněte odrážedlem
Skvělým prvním krokem do světa cyklistiky je určitě odrážedlo, které je vhodné pro dítě zhruba kolem dvou let, když je schopné při sezení na sedátku dosáhnout bez problémů chodidly na zem a odrážet se. Investice pár tisíc do odrážedla se vyplatí, jelikož dítě se na něm naučí lépe držet rovnováhu a přechod na klasické kolo tak pro něj bude mnohem snazší a ve většině případů ani nebudete potřebovat přídavná balanční kolečka.
Každé dítě roste jinak a může se tak stát, že po odrážedle budete začínat rovnou 16“ kolem a menší velikosti úplně přeskočíte. Nemá smysl za každou cenu volit co nejmenší velikost, protože když dítě bude používat první kolo stále jen jako odrážedlo, těžko se naučí správnou techniku šlapání a držení rovnováhy.
Odrážedlo je skvělým začátkem pro každého malého cyklistu.
Velikost
Velmi podstatná je samozřejmě velikost dětského kola, která se obvykle se značí podle průměru ráfků v palcích. Na správně velikém kole se dítě naučí správnou techniku šlapání, udržet rovnováhu a bude mít z jízdy potěšení. Ačkoliv jsou velikosti kol často přiřazovány k věkovému rozmezí, je potřeba tyto údaje brát trochu s rezervou. Přece jen každé dítě roste jiným tempem a nejzásadnější je tak vždy především samotná výška postavy. Ani ta ale není stoprocentním kritériem, protože svou roli hraje také délka nohou a další parametry.
Nutnost vyzkoušet jízdní kolo před samotným nákupem u těch dětských platí dvojnásob. Jestliže si při objednávání nejste jisti, jakou velikost byste měli zvolit, bezplatně si na naši kamennou prodejnu objednejte velikostí více. U nás si pak všechny velikosti v klidu vyzkoušíte a budete tak mít jistotu, že budete s výběrem naprosto spokojeni.
Správný posed
Na jízdním kole by dítě mělo bez problémů ze sedla dosáhnout na řídítka a při mírném naklonění rámu do strany špičkami nohou na zem. Sedlo nesmí být moc nízko, protože když jsou při šlapání kolena moc vysoko, kolo se při jízdě naklání a je těžší udržet balanc a zároveň je šlapání velmi nepohodlné. Dítěti se tedy musí dobře šlapat, ale zase nechceme, aby dítě neustále padalo při zastavování kvůli tomu, že nedosáhne nohama na zem.
U dětských kol se většinou setkáváme s jednou velikostí rámu, to se začíná měnit až u 24“ kol a poté u juniorských velikostí jako jsou 26“ a 27,5“. Nicméně každý výrobce má trochu odlišnou geometrii rámu, někdo má rám kratší, někdo zase delší. U každého produktu na našem e-shopu tak najdete buď tabulku velikostí s konkrétními rozměry, nebo jsou rozměry podrobně vypsány v produktovém popisu. V každém případě je vždy nejlepší kolo vyzkoušet osobně na některé z našich kamenných prodejen, kde vám rádi s čímkoliv poradíme.
Komponenty
Největší rozdíly v komponentech u dětských kol budeme pozorovat v jejich hmotnosti a spolehlivosti. Kola známých výrobců dětských kol jako jsou Woom, Kubikes nebo Rascal Bikes mají sice ceny posazeny trochu výše, ale na kvalitě komponentů to bude znát. Jsou vyrobeny z lehčích materiálů, které jsou zároveň i mnohem spolehlivější a tím pádem bezpečnější.
Lišit se může i způsob brzdění, kdy bývají občas nejmenší kola vybavena brzdou v zadním náboji, takzvaným torpédem, protože brzdové páčky ráfkových brzd mohou být pro drobnou dětskou ruku ještě příliš velké. Největší výrobci dětských kol si ale i s tímto problémem umí poradit speciálními páčkami uzpůsobenými právě dětské ruce.
Výrobci dětských kol uzpůsobují brzdové páčky drobné dětské ruce.
Co se řazení týče, velmi oblíbené jsou praktické otočné systémy jako gripshift nebo revoshift, které dítěti přehazování velmi usnadní. Mladý cyklista totiž mnohem snáze vydá sílu potřebnou na změnu převodu pomocí celé paže, než kdyby se o totéž snažil jedním prstem u páčkového řazení. U nejmenších kol samozřejmě nechybí ani bezpečnostní ochranný kryt na převodník.
Ochranný kryt na řetěz je důležitou výbavou nejmenších kol.
Pár slov na závěr
Jak jsme si již řekli na začátku, výběr dětského kola může být zásadním faktorem ve vztahu, jaký si váš potomek k cyklistice udělá. Nejzásadnějšími faktory při výběru dětského kola jsou určitě hmotnost a správná velikost, proto je vždycky lepší volit kolo od výrobců zaměřených primárně na dětská kola, jako jsou například značky Kubikes, Woom, Rascal Bikes a Frog. Ti se vývojem strojů pro nejmenší zabývají již léta a dětem přizpůsobují na míru použité materiály, geometrii kola i veškeré komponenty.
Pokud stále váháte nad pořízením dražšího kola, zvažte ještě jednu pragmatickou stránku takového nákupu. Děti rychle rostou a hodnota kvalitního kola časem moc neklesne. Vy jej pak můžete poslat dál do světa za dobrých podmínek a další nákup většího kola už nebude tak finančně náročný.