Jak se obléknout na kolo v chladném počasí?

Neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený cyklista.

 

Dny se zkracují, teploty se ochlazují a mnoho cyklistů už své jízdní kolo ukládá k zimnímu spánku a ukončuje sezónu. V poslední době však získává na popularitě i celoroční ježdění, ať už v rámci dopravy do práce, nebo je to skvělá příležitost užít si krásy přírody na prázdných cyklostezkách.

Aby bylo ježdění v náročnějších podmínkách co nejpříjemnější a nejbezpečnější, je především potřeba se správně obléct, protože s nevhodným oblečením si jízdu neužijeme, a ještě si můžeme zadělat na nepříjemné zdravotní problémy. Proto se vám v následujícím textu pokusíme jednotlivé vrstvy a typy materiálů představit a pomoci vám s výběrem ideálního oblečení na vaše podzimní a zimní vyjížďky.

 

Vrstvení

Zejména během podzimních měsíců se často počasí mění z hodiny na hodinu, a proto je důležité být i na kole připraven úplně na vše. K tomu vám pomůže, když si s sebou zabalíte velké množství vrstev, které během vyjížďky můžete podle situace nasazovat a sundávat. Není totiž nic horšího, než když vás uprostřed trasy zastihne prudký déšť nebo vítr a vy si nemáte co vzít na sebe.

Každá vrstva má svůj specifický účel a vlastnosti, záleží na použitých materiálech a technologiích. Navíc každý z nás jezdí rozdílné vzdálenosti a jiným tempem, což se samozřejmě odráží na jednotlivých potřebách každého jezdce i co se oblečení týká. Pojďme si tak konkrétní vrstvy a materiály představit.

Vrstvení oblečení, ktere můžete podle situace nasazovat a sundávat, je v chladném počasí to nejlepší řešení.

 

I. spodní vrstva

S přicházejícím chladem a nepřízní počasí už nám jako první vrstva nestačí pouze dres s krátkým rukávem, ale na scénu přichází funkční prádlo. Hlavní účel této vrstvy je kontrola správné termoregulace těla, které se při zátěži přirozeně zahřeje a potřebuje dýchat, zároveň ale není žádoucí ztráta tepla. Mezi nejdůležitější vlastnosti cyklistického funkčního prádla tak bezesporu patří prodyšnost, odvod potu od těla a zároveň hřejivost.

Velmi důležitá je volba materiálu, ze kterého je například takové spodní triko s dlouhým rukávem vyrobeno. V zásadě se běžně setkáme hlavně s produkty z umělých vláken, jako je například polyester a polyamid. Stále populárnější je pak také organická vlna Merino. Obě varianty mají svá pro i proti, tak se na ně pojďme podívat podrobněji.

 

Umělá vlákna

Polyesterové materiály jsou mezi sportovním oblečením naprostou stálicí a důvody jsou jasné. Jedná se o lehký a zároveň velmi odolný materiál, který umí skvěle odvádět pot od těla a zároveň rychle schne. Díky těmto vlastnostem je tak perfektní na intenzivnější sportovní výkony, kdy se zapotíte a potřebujete se rychle zbavit potu, abyste neprochladli.

Polyester bývá často kombinován s polypropylenem, který dopomáhá odvodu potu od těla, nebo třeba elastanem, pro větší pružnost. Polyesterové materiály jako například SottoZero nebo Primaloft často u svých produktů používá firma Castelli, která se zaměřuje především na sportovnější jízdu na silnici.

Jiná italská značka Alé pak u svých funkčních produktů používá mikrovlákno Dryarn, jehož součástí je polyamidové vlákno. Jeho výhoda oproti polyesteru je o poznání nižší hmotnost, zároveň si udržuje skvělou prodyšnost, odvod potu a izolační schopnosti.

Italská značka Castelli využívá u svých funkčních produktů polyesterové materiály, například Primaloft

 

Merino vlna

Na druhé straně pak stojí velmi oblíbená vlna Merino. Narozdíl od umělých vláken není tolik odolná a pomaleji schne, což ovšem není na obtíž, jelikož dokáže hřát i když je vlhká. Mezi její nejdůležitější přednosti patří bezesporu přirozené antibakteriální schopnosti, díky kterým zabraňuje zápachu a je tak skvělá na delší, několikadenní výlety. Je také velmi pohodlná na těle a maximálně prodyšná.

Funkční prádlo s vlnou Merino vyrábí například skotská Endura ve své produktové řadě s označením BaaBaa. Vlna bývá v různých poměrech kombinována s lyocelem, ale i nylonem, elastanem, nebo už zmiňovaným polyesterem. Důvodem je zvýšení odolnosti a pružnosti materiálu.

Produktová řada BaaBaa od Endury využívá antibakteriální vlastnosti ovčí vlny Merino

 

Spodní prádlo a doplňky

I na kole je v zimních měsících důležité teplé spodní prádlo, s vlnou Merino tak určitě nešlápnete vedle. To stejné platí i o ponožkách, nohy jsou klíčové pro udržení tepla celého těla, a tak byste nošení zateplených ponožek rozhodně neměli podceňovat. Vybírat můžete stejně jako u funkčních trik jak z umělých materiálů, tak z vlněných produktů. Endura má ve své nabídce dokonce ponožky s voděodolnou membránou, které vás ochrání i v těch nejnáročnějších podmínkách.

Voděodolné ponožky Hummvee II od Endury udrží vaše nohy v suchu

 

V neposlední řadě byste v chladnějším počasí neměli zapomenout ani na ochranu hlavy, v podobě čepice pod helmu, která vás ochrání před nepříjemným studeným větrem. To samé platí o nákrčnících, šátcích a případně maskách. Samozřejmostí jsou pak také dlouhoprsté rukavice, ať už zateplené, nebo s membránou proti větru a dešti.

Nákrčník vás spolehlivě ochrání před studeným vzduchem

 

Zimní tretry a návleky

Nohy můžete před nepřízní počasí chránit také za pomoci zimních treter, které mnohem lépe izolují než tretry klasické, a navíc bývají vybaveny membránami a speciálními materiály, chránícími před vlhkostí a větrem. V naší nabídce naleznete zateplenou obuv například od proslulých značek jako jsou Shimano nebo Lake.

Zimní tretry od Shimana izolují mnohem lépe než tretry klasické

 

Dalším velmi praktickým doplňkem jsou bezesporu cyklistické návleky. Jsou ideální ochranou pro vaše končetiny v období, kdy se začíná ochlazovat, ale zároveň se počasí neustále mění. Můžete je během pár okamžiků kdykoliv sundat a schovat do kapsy na dresu a v případě zhoršení podmínek zase bleskově obléknout. Vyrábí se jak zateplené modely, tak typy s ochranou proti dešti a větru. A nechcete-li nutně investovat do zimních treter, jsou pak výbornou alternativou návleky na tretry.

 

II. střední vrstva

S postupujícím ochlazováním už také přichází čas na dlouhé rukávy i nohavice u druhé, střední vrstvy. Hlavní vlastností i účelem této vrstvy je bezpochyby to, aby vás udržela v teple za každého počasí. Jak u kalhot, tak u dresů se proto setkáváme s hřejivými materiály.

Co se týče dlouhých kalhot, kromě zateplení je zde také důležitá ochrana proti vlhkosti, ať už v podobě deště, sněhu, nebo odstřikujícího bahna a vody z vozovky. Italské Castelli používá speciální materiály jako hřejivý Thermoflex a NanoFlex, který dodává kromě zateplení právě také ochranu před promoknutím. Pro zateplení kalhot se velmi často používá česaný fleece, který je navíc i velmi komfortní.

Kalhoty od italské značky Castelli z materiálu NanoFlex jsou jak hřejivé, tak voděodolné

 

Fleece se používá i u zateplených dresů s dlouhým rukávem. U dresů je kromě zateplení kladena váha na odvod potu a prodyšnost. Před větrem často chrání vysoký límec. Velice důležité jsou také reflexní prvky, protože v zimních měsících se ježdění za šera a za tmy určitě nevyhnete. Alternativou k zateplenému dresu může být i funkční mikina, v naší nabídce naleznete například model SingleTrack od Endury.

Fleecový zateplený dres Endura s dlouhým rukávem

 

III. svrchní vrstva

Tato vrstva nás chrání před nepřízní počasí, setkáváme se tak s voděodolnými a větruodolnými úpravami materiálu či membránami. Pokud ještě není takové chladno, ale jenom na dres to není, skvělou variantou je určitě cyklistická vesta. Ta perfektně ochrání střed těla před studeným větrem a zároveň je lehká a díky tomu, že nemá rukávy i velmi pohodlná a zbytečně vás moc nezahřeje.

Vesta perfektně ochrání střed těla před studeným větrem

 

Další možností je lehká a skladná větrovka, kterou můžete podle aktuálních podmínek několikrát během trasy obléknout a svléknout. Bunda se vám pohodlně vejde do kapsičky u dresu a při vyjížďkách v podzimních měsících je to povinná výbava každého cyklisty. Stejně tak pláštěnka, v případě nečekané přeháňky, které v tomto období rozhodně nejsou vzácné.

Lehká a skladná větrovka je v podzimních měsících povinnou výbavou každého cyklisty

 

Když se teploty začínají blížit k nule, už je potřeba opravdu pořádná ochrana. Na řadu tak přichází cyklistické bundy. Tyto bundy nabízí jak vydatné zateplení, tak ochranu před větrem a deštěm. Nechybí ani široké možnosti odvětrávání v podobě ventilačních otvorů na zip. Před nepříznivým počasím vás budou chránit membrány, které k vám nepustí vítr ani vlhkost a zároveň mají skvělé ventilační vlastnosti. Castelli u svých bund používá membrány ze špičkového materiálu Gore-Tex, značka Alé pak například svou membránu Event.

Zimní bunda s membránou z materiálu Gore-Tex vás zahřeje i v mrazivém počasí

 

Osvětlení

Kromě správného oblečení je při jízdě v podzimních a zimních měsících klíčové pořádné osvětlení. Postupem času se stmívá čím dál dříve a jízdě za šera a tmy se tak zkrátka a dobře určitě nevyhnete. Byla by ale škoda se kvůli tomu omezovat a kvalitní osvětlení vám pokračovat ve sportování pomůže.

Při jízdě ve městě a na silnicích by měla být samozřejmost vozit ve výpletu kol odrazky. Pokud vám vadí vzhled klasických odrazek, tak u nás v nabídce naleznete i decentnější varianty reflexních pásků, které fungují stejně spolehlivě.

Dále přichází na řadu zadní červená blikačka a přední světlo. V dnešní době je variant opravdu nespočet a vybere si tak i sebenáročnější uživatel. Roli hraje hned několik faktorů, ať už počet módů, které vám světlo poskytne, nebo míra světelného toku, kterou určuje počet lumenů. Výrobce Ravemen pak využívá revoluční optickou čočku Dual Lens, která zajišťuje široký proud světla, který zamezuje oslepování chodců a protijedoucích aut a cyklistů.

Přední světlo Ravemen s revoluční optickou čočkou Dual Lens, která zabraňuje oslňování aut a cyklistů

 

Dalším důležitým aspektem může být způsob napájení světla. Některé modely v sobě mají i zabudovanou powerbanku, díky které si můžete za jízdy nabíjet třeba navigaci nebo mobilní telefon.

Dobrá viditelnost cyklisty je naprosto klíčová a pomůže vám předejít nepříjemným nehodám a zraněním. Mimo světel, blikaček a odrazek vám k ní dopomůže i výběr barevného oblečení s reflexními prvky, tak na to při nákupu myslete. Protože jízda v zimním období není o nic horší než během hlavní sezóny, jenom je třeba být perfektně připraven.

 

 

Nastavení cookies pro lepší uživatelský zážitek
Tento web používá cookies k zajištění nejlepšího uživatelského zážitku. Cookies jsou malé soubory, které jsou umístěny na vašem zařízení, když navštívíte náš web. Tyto soubory nám pomáhají analyzovat, jak používáte naše stránky, a umožňují nám tak zlepšovat a personalizovat naše služby. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ vyjádříte souhlas s užitím souborů cookies a s užitím a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech našich partnerů. Nastavení cookies, personalizace a reklamy si můžete změnit kliknutím na tlačítko „Upravit nastavení“. Kliknutím na „Odmítnout vše“ budou použity pouze ty cookies, které potřebujeme k provozu webu. Více informací o zpracování údajů naleznete na této stránce.
SouhlasímUpravit nastaveníOdmítnout vše